CTCIVIL

شکل2- سطح مقطع روسازی انعطاف¬پذیر

معرفی اجزای روسازی راه

روسازی جاده­ها سازه­ای است که شامل لایه­های متعدد از مواد مشخص فرآوری شده بالاتر از زیرسطح طبیعی خاک می­باشد که عملکرد اصلی آن توزیع نیروهای حاصل از وسایل نقیله به لایه­های زیرین است. در واقع، در مهندسی عمران، سطح اصلی جاده­ها به عنوان روسازی شناخته می­شود.

انواع خوردگی در بتن

خوردگی فرآیندی طبیعی است که هنگامی که فولاد درون سازههای بتنی اکسید میشود، رخ خواهد داد. در اصطلاحات علمی، خوردگی بتن به عنوان ” تخریب فلز در اثر واکنشهای شیمیایی، الکتروشیمایی و الکترولیتی در محیط موردنظر” تعریف میشود.
خوردگی هنگامی آغاز میشود که موادی که در تماس با فلز هستند مضر باشند، به عنوان مثال گاز کربن دی اکسید و کلراید شروع به نفوذ درون بتن کرده و به فولاد درون بتن مسلح میرسند. به عنوان یک واکنش الکتروشیمیایی، الکترونها از ناحیه آندی به کاتدی حرکت کرده و یونهای آهن در آند و یونهای هیدروکسید در کاتد آزاد میگردند.

الیاف کربن

در مهندسی عمران، چالشهای جدیدی در مورد کمبود منابع و انرژی مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، به طور تقریبی، 10 درصد از کل انرژی مصرفی در دنیا، صرف ساخت بناهای مختلف میگردد. به علاوه، ساختمانهای جدید عمر مفید بسیار محدودی به اندازه 40 تا 80 سال دارند.

کاربرد فیبر کربن برای تقویت بتن مسلح

معمولا از مواد نانو برای تقویت و مقاوم سازی بتن ها استفاده می کنند. کاربرد فیبر کربن به دلیل ارزان بودن، کششی بودن، و ایجاد مقاومت بالاتر در بتن، بیشتر است. الیاف های کربن در مدل های مختلفی تولید می شوند، که هر کدام از آنها دارای مزایای منحصر به فرد خود هستند.

علل در رفتن قالب حین بتن ریزی

باید بگوییم زمانی که مهندسین اقدام به ساخت و ساز می نمایند، به دلایل مختلفی سازه دچار در رفتن قالب حین بتن ریزی می شود. این مسئله منجر می شود تا میان دانه های درشت سنگدانه هیچ ملاتی مشاهده نشود. از طرفی دیگر استحکام بنا مورد تزلزل قرار می گیرد.

طبقه نرم در ساختمان

دلایل به وجود آمدن طبقه نرم در ساختمان
باید بگوییم در هر سازه ای دلایلی مختلفی منجر به ایجاد طبقه نرم می گردد. می توانیم بگوییم مهمترین دلیل در به وجود آمدن طبقه نرم در ساختمان، اختلاف سختی جانبی طبقه تحتانی با طبقه فوقانی سازه است. علاوه بر این موارد، می توانیم به انعطاف پذیری زیاد طبقات تحتانی و ناپیوستگی در مسیر های بار نیز اشاره نماییم.
یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن طبقه نرم، سنگینی بیش از اندازه طبقات فوقانی نیز می باشد. از این رو می توانیم بگوییم معمولا در ساختمان های تجاری طبقه نرم در ساختمان بیشتر اتفاق می افتد. زیرا در این ساختمان ها ارتفاع ستون ها نیز بیشتر در نظر گرفته می شود.
اصولا ساختمان هایی که با طبقه نرم مواجه می شوند، مقاومت و اعضای باربر جانبی در انها طراحی و اجرا نشده است، ای این که این طراحی و اجرا به قدر کافی نبوده است. از این رو طبقه نرم در ساختمان ایجاد شده است.