• تقاطع شیخ بهایی، بن بست برنا
  • +989222395217
  • Ctcivil.ir@gmail.com
سیستم قالب بندی تونلی

سیستم قالب بندی تونلی

روش قالبهای تونلی یکی از جدیدترین روش های ساخت و ساز مسکن است که به تازگی استفاده از آن در کشور ایران فراگیر شده است. سيستم ساخت سازه بتنی به روش قالب تونلی، از حدود ۴۵ سال پيش مورد استفاده انبوه سازان درجهان بوده است و آخرین نوآوری در این سیستم در اواخر سال ۲۰۰۷ توسط شرکت Mesa ترکیه با شماره A WO1327413 به ثبت رسیده است. سيستم قالب تونلی يکی از بهترين روشهای ساخت و ساز صنعتی است و از ابتدا در کشورهايی که با مشکل زلزله روبرو بودند مورد توجه قرار گرفت ،همچنين در کشورهايی مانند آمريکا، کانادا، تر

معادل سازی مقاطع میلگردها

معادل سازی مقاطع میلگردها

در كارگاه بسيار ممكن است پيش بيايد كه يك سايز ميلگرد تمام شود و بخواهيم كار را با سايزها و نوع موجود پيش ببريم، بدين منظور بايد معادل سازي كنيم، اما چطور اينكار را انجام دهيم؟ اولين نكته اين هست كه هر مساحتي از ميلگرد در مقطع در نقشه هاي اجرايي سازه نشان داده شده است بايد رعايت شود، دومين نكته اي كه بايد توجه كنيم اين هست كه اگر تنش جاري شدن دو نوع ميلگرد با هم متفاوت هست، به طور مثال ؛ ميلگرد اوليه A3 بوده و ميلگرد دومىA2 باشد بايد مساحت ميلگرد ضربدر تنش جاري شدن ميلگرد ثابت بماند، بنابراين فرم

انواع سرریز سد

انواع سرریز سد

عملکرد دریچه­ های تخلیه براساس مقدار تخلیه و سطح آب جمع شده جلوی سد برنامه­ریزی و تعیین می­شود. دریچه ­های تخلیه هم­چنین می­توانند به منظور عبور چوب­ها و یخ­های شناور، آبرفت­ها و کشتی­هایی با سرعت مجاز مورد استفاده قرار گیرند. یک سد سرریز روی یک بستر غیرسنگی شامل پیش­بند آب در جلو و عقب می­باشد ولی اگر بستر سنگی یا بتنی باشد وجود این سازه­ها روی آن ضرورتی ندارد. این سدها از بتن، بتن مسلح، سنگ و یا چوب ساخته می­شوند.

وال پست چیست؟

وال پست چیست؟

پست، یک ساپورت یا نگهدارنده­ی عمودی یا مایل در سازه­­هایی مانند ستون یا دیوار می­باشد. به طورکلی، اصطلاح پست برای الوارهای چوبی بکار برده می­شده است که ممکن است گاهی از جنس فلز یا سنگ نیز باشند. داربست­های مورداستفاده در سازه­های فلزی یا چوبی مشابه ولی سبک­تر از پست هستند ولی strut ممکن است مشابه داربست باشد ولی توانایی تحمل وزن میله­ (Beam) را ندارد. پست­های بکار رفته در سازه­های چوبی بر روی یک پایه قرار می­گیرند.

عوامل موثر بر کیفیت بتن

عوامل موثر بر کیفیت بتن

بتن سخت شده حاصل ترکیب موادی از قبیل بتن­ هایی است که شامل موادی با نسبت­های مشخص می­باشد. این مواد اغلب به صورت زیر می­باشند: بایندر (سیمان)، شن­های دانه درشت، ذرات ریزدانه مانند شن و ماسه، آب و سایر مواد افزودنی دلخواه (به اندازه 5 درصد وزنی بایندر) و سایر مواد که باید مقداری کمتر از 5 درصد وزنی بایندر داشته باشند. در ادامه، عواملی که بر سختی و استحکام بتن اثرگذار هستند، به تفصیل شرح داده شده­اند.

روش های بهسازی خاک

روش های بهسازی خاک

بهسازی خاک شامل تغییر ویژگی­های خاک به منظور بهبود عملکرد مهندسی آن مانند استحکام، کاهش قابلیت فشرده­سازی، کاهش نفوذپذیری و یا بهبود شرایط آب­های زیرزمینی می­باشد. این عملیات ممکن است به صورت موقت و به منظور ساخت تسهیلات و یا به شکلی دائمی با هدف بهبود عملکرد تسهیلات تکمیل شده انجام شود. از جمله سایر اهداف روش­های مورد استفاده در بهسازی خاک، کاهش خطرات مربوط به فرایند گدازش است تا از افزایش فشار آب منافذ در هنام وقوع زمین لرزه جلوگیری شود.

روش تعیین کارایی بتن توسط آزمایش نشستSlump test

روش تعیین کارایی بتن توسط آزمایش نشستSlump test

از آن جایی که مهم ترین عامل در مقاومت بتن نسبت آب به سیمان می باشد و هر قدر نسبت آب به سیمان کمتر باشد ، مقاومت فشاری بتن بیشتر خواهد شد . لذا افزایش آب مصرفی در مخلوط بتن به منظور بالا بردن قابلیت کار پذیری ( روان نمودن بتن ) ، سبب کاهش مقاومت فشاری می شود .

ساختن و عمل آوری نمونه های بتنی در آزمایشگاه برای آزمونه های فشاری و خمشی و کششی

ساختن و عمل آوری نمونه های بتنی در آزمایشگاه برای آزمونه های فشاری و خمشی و کششی

پذیرش بتن در کارگاه بر اساس نتایج آزمایش فشاری نمونه های برداشته شده از بتن مصرفی صورت می گیرد . دفعات نمونه برداری از بتن باید به نحوه یکنواختی در طول مدت تهیه و مصرف بتن توزيع گردند و نمونه ما باید از محل نهایی مصرف برداشته شود، مقصود از هر نمونه برداری از بتن تهیه دو نمونه آزمایشی از آن است که آزمایش فشاری آن ها در سن ۲۸ روزگی یا هر سن مقرر شده دیگری انجام می پذیرد و متوسط مقاومت فشاری بدست آمده به عنوان نتیجه نهایی آزمایش منظور می شود. برای ارزیابی کیفیت بتن قبل از موعد مقرر می توان یک نمون

دانه بندی ماسه بر اساس استاندارد ملی ایران 4977 (+فایل دانه بندی)

دانه بندی ماسه بر اساس استاندارد ملی ایران 4977 (+فایل دانه بندی)

مناسب‌ترین دانه‌بندی ماسه، به نوع مصرف و مقدار سیمان بتن و حداکثر درشتی مصالح درشت دانه بستگی دارد. اصولا مقدار ذرات ریزتر از mm6/0، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر کارایی مخلوط دارند و شاخص نسبتا مطمئنی برای کلّ سطح مخصوص ماسه می‌باشند.

کاربرد و تعریف نیلینگ و انکراژ

کاربرد و تعریف نیلینگ و انکراژ

برای پایدار سازی گودها از روش های متعددی استفاده می شود. اما متداولترین روش های پایدار سازی، روش های نیلینگ و انکراژ هستند. این دو روش با یکدیگر شباهت های بسیاری دارند. تنها تفاوتی که می توانیم میان این دو روش بیان کنیم، نحوه اعمال نیروی پس تنیدگی برای المان های تسلیح است.

تعریف اسلامپ بتن و اسلامپ های مناسب جهت قسمت های مختلف سازه بتنی

تعریف اسلامپ بتن و اسلامپ های مناسب جهت قسمت های مختلف سازه بتنی

باید بگوییم یکی از پرکاربرد ترین آزمایش ها جهت کارایی بتن، آزمایش اسلامپ بتن است. این آزمایش را به منظور تعیین شلی یا سفتی مخلوط آب و سیمان، و مناسب بودن مخلوط جهت حمل و استفاده انجام می دهند. زمانی که اقدام به انجام آزمایش اسلامپ بتن می نمایید، به راحتی می توانید بتن ها را رده بندی نمایید.