• تقاطع شیخ بهایی، بن بست برنا
  • +989222395217
  • Ctcivil.ir@gmail.com

استفاده از ماسک های یکبار مصرف در راهسازی

 

 

در یک مطالعه موفقیت آمیز ، محققان دانشگاه RMITاسترالیا روشی پایدار برای دفع ماسک های صورت استفاده شده در دوران کرونا با بازیافت آنها در جهت استفاده در روسازی جاده ایجاد کرده اند. این ماده جدید ترکیبی از ماسک های صورت یکبار مصرف خرد شده و مصالح بازیافتی ساختمانی پردازش شده است که برای استفاده در لایه های اساس جاده ها و روسازی ها طراحی شده است.

 

این مطالعه نشان می دهد که برای استفاده از مواد ماسک صورت بازیافتی برای 1 کیلومتر از جاده دو خطه تقریباً به 3 میلیون ماسک نیاز است که 93 تن زباله را از دفع شدن و آسیب به محیط زیست دور می کند.

 

افزودن ماسک های صورت به مصالح فرآوری شده ساختمان ، معروف به سنگدانه بتن بازیافتی (RCA) ، سختی و مقاومت محصول نهایی را  که لایه ای از روسازی است، فراهم می کند.

 

 

مفهوم اساسی این تحقیق این است که معمولا روسازی های انعطاف پذیر از چهار لایه تشکیل شده اند و این لایه ها باید به اندازه کافی مستحکم و انعطاف پذیر باشند تا بتوانند در برابر بار عبوری وسایل نقلیه سنگین مقاومت کنند. RCAمی تواند به تنهایی برای سه لایه از چهار لایه مورد استفاده قرار گیرد ، افزودن ماسک های خرد شده به مواد بکارگرفته شده در روسازی موجب افزایش بعضی مشخصه های فنی آن شود.

 

مخلوط مورد نظر از نظر مقاومت در برابر تنش ، اسید و آب و همچنین مقاومت ، تغییر شکل و خصوصیات دینامیکی آزمایش شد که نتایج نشان می دهد تمام مشخصات مهندسی لازم در اجرای روسازی را برآورده می کند.

 

این تحول در حالی اتفاق می افتد که جهان نه تنها با بیماری همه گیر کرونا مبارزه می کند بلکه در زمینه دفع ماسک های صورت و سایر تجهیزات محافظ شخصی (PPE) نیز با چالشی روبرو است. با استفاده روزانه 6.8 میلیارد ماسک صورت یکبار مصرف ، یافتن یک راه حل پایدار برای مقابله با چنین زباله هایی به یک نگرانی بزرگ جهانی تبدیل شده است.

 

 

 

اگرچه این آزمایش با استفاده از تعداد کمی ماسک صورت استفاده نشده انجام شده است ، اما تحقیقات دیگری نیز برای پیدا کردن روش های ضد عفونی، استریل کردن ماسک های دست دوم در جهت محافظت از محیط زیست در حال انجام است.

 

در یک تحقیق مرتبط ، استفاده از ماسک های صورت یکبار مصرف خرد شده به عنوان یکی از مصالح افزودنی در ساخت بتن ، یافته های اولیه امیدوار کننده ای را نشان داده است.